رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور تاکنون ۱۷ دوره برگزار شده است است و ما در این گزارش به بررسی دوره های متفاوت آن پرداخته ایم.

بررسی 17 دوره از لیگ برتر فوتبال کشور عزیزمان ایران

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزش گروه تحریریه سایت جوان لیگ برتر فوتبال کشورمان هفدهمین دوره خود را با قهرمانی سریع هنگام تیم پرسپولیس به آخر رساند و پرونده این دوره از لیگ برتر فوتبال نیز بسته شد.

*لیگ برتر ۸۱–۱۳۸۰ (قهرمانی پرسپولیس)

بررسی ۱۷ دوره از لیگ برتر فوتبال کشور عزیزمان ایران

تیم پرسپولیس پایتخت کشور عزیزمان ایران توانست در نخستین دوره از لیگ برتر کشورمان با کسب ۴۹ امتیاز و همچنین مسابقه بسیار شدید با تیم استقلال پایتخت کشور عزیزمان ایران به قهرمانی لیگ برتر فوتبال کشورمان دست یابد.همچنین دو تیم استقلال و پرسپولیس توانستند بعد از کسب امتیازات بالا و قرار گرفتن در صدر جدول به لیگ قهرمانان آسیا صعود کنند .

گفتنی است دو تیم استقلال رشت و تراکتور سازی در نخستین دوره از لیگ برتر به لیگ دسته پایین تر سقوط کردند.

آقای گل این فصل از فوتبال کشورمان نیز غلامرضا عنایتی با ۱۷ گل از تیم ابومسلم خراسان بود.

رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور تاکنون ۱۷ دوره برگزار شده است است و ما در این گزارش به بررسی دوره های متفاوت آن پرداخته ایم.

*لیگ برتر ۸۲–۱۳۸۱ (قهرمانی سپاهان)

لیگ برتر ۸۲–۱۳۸۱ دومین دوره جام خلیج فارس و بیستمین دوره لیگ فوتبال ایران بود که در سال‌های ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲ برگزارشد.

تیم سپاهان در این دوره از لیگ برتر کشور پایه های شروع طوفانی خود را جهت ۴ جام طلایی در سال های آینده بنیان نهاد تا بتواند در لیگ برتر فوتبال کشور عزیزمان ایران شگفتی ساز شود.سپاهان در این دور با سرمربیگری فرهاد کاظمی به مقام قهرمانی رسید.

همچنین دو تیم سایپا و شموشک نوشهر نیز از این لیگ به لیگ پایین تری سقوط کردند.

بررسی ۱۷ دوره از لیگ برتر فوتبال کشور عزیزمان ایران

آقای گلی این فصل از لیگ برتر کشورمان را نیز ادموند بزیک با ۱۳ گل زده از تیم سپاهان بدست آورد.

*لیگ برتر ۸۳–۱۳۸۲ (قهرمانی پاس پایتخت کشور عزیزمان ایران )

رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور تاکنون ۱۷ دوره برگزار شده است است و ما در این گزارش به بررسی دوره های متفاوت آن پرداخته ایم.

در این دوره از لیگ برتر، قهرمان روزهای دور لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر کشورمان یعنی تیم پاس تهران بار دیگر تظاهر کرد و توانست با اختلاف ۲ امتیاز نسبت به تیم استقلال تهران به این مقام دست یابد. به بیانی دیگر می توان گفت این آخرین طلوع و درخشش تیم پاس قبل از داستان های انتقال شدنش به همدان و اختلافات مسئولان این تیم بود. این تیم در حال حاضر بعد از قرار گرفتن در قعر جدول لیگ دسته دوم کشور به یک دسته پایین تر سقوط کرد.گفتنی است تیم پاس در این دوره از لیگ برتر ۱۵ بازی را به صورت پیاپی طعم شکست را نچشید.

در انتهای جدول نیز دو تیم شموشک نوشهر و سایپا از لیگ برتر سقوط کرده و به لیگ آزادگان رفتند.

علی دایی نیز با ۱۶ گل زده از تیم پرسپولیس به مقام آقای گلی لیگ برتر فوتبال کشورمان دست یافت.

بررسی ۱۷ دوره از لیگ برتر فوتبال کشور عزیزمان ایران

*لیگ برتر ۸۴–۱۳۸۳ (قهرمانی فولاد)

فولادی ها در این دوره از لیگ برتر فوتبال کشورمان توانستند با یک پیروزی قاطعانه و اختلاف امتیازی قابل توجه نسبت به تیم ذوب آهن به قهرمانی برسند.همچنین تیم صبا باتری در این دوره از بازی های جام حذفی توانست قهرمان شود و همراه با تیم فولاد به لیگ قهرمانان آسیا راه یابد.

در آخر تیم های پیکان و پگاه گیلان نیز در این دوره از لیگ برتر سقوط کرده و در بین تیم های لیگ آزادگان قرار گرفتند.

غلام رضا عنایتی نیز توانست با ۲۰ گل از تیم استقلال تهران در صدر جدول گلزنان لیگ برتر قرار بگیرد.

*لیگ برتر ۸۵–۱۳۸۴ ( قهرمانی استقلال تهران)

تیم فوتبال استقلال تهران توانست با سرمربیگری امیر قلعه نویی در پنجمین دوره از جام خلیج فارس به قهرمانی برسد.گفتنی است استقلال در این دوره از لیگ برتر فوتبال کشورمان با اختلاف تنها یک امتیاز قهرمان لیگ شد و تیم پاس با ۱۵ بازی بدون باخت در این لیگ به مقام نایب قهرمانی دست یافت.

این لیگ حواشی بسیاری را نیز به همراه داشت از جمله تیم پرسپولیس در این سال با ۳۸ امتیاز نهم شده است بود ولی با کسر ۶ امتیاز به واسطه شکایت کریستوفرره لیبریایی که بعد از آخر لیگ اعمال شد، در بین ۱۶ تیم حاضر در لیگ برتر، سیزدهم شد.

از تیم ذوب آهن نیز یک امتیاز به علت مسائل حاشیه ای کسر شد تا این تیم بجای قرار گیری در رده پنجم جدول ،جایگاه ششمی را کسب کند.

تیم های شهید قندی یزد و شموشک نوشهر نیز در این لیگ ناکام مانده و به لیگ آزادگان سقوط کردند.

این بار نیز غلامرضا عنایتی با ۲۱ گل زده بار دیگر به مقام آقای گلی لیگ برتر فوتبال کشورمان دست یافت.

*لیگ برتر ۸۶–۱۳۸۵ (قهرمانی سایپا)

این دوره از لیگ برتر فوتبال کشورمان را می توان به عنوان یکی از عالی ترین لیگ های برگزار شده است در کشورمان قلمداد کرد. تیم های صدر نشین با اختلاف امتیازی بسیاری اندک با یکدیگر به مسابقه می پرداختند و همچنین علی دایی سرمربی تیم سایپا توانست در نخستین سال تجربه سرمربیگری به مقام قهرمانی لیگ برتر دست یابد.

برای تیم پاس ولی این لیگ با کسر امتیاز و قرار گرفتن این کلوب در رده یازدهم لیگ برتر همراه بود.باشگاه پاس در اصل دارای ۳۴ امتیاز بود، ولی به خاطر یک بازی لیگ که در آن از چهار بازیکن خارجی بهره برد از طرف کمیته لیگ یک امتیاز از این تیم کسر شد.

همچنین مهدی رجب زاده و عرفان اولروم توانستند به صورت برابر با تعداد ۱۷ گل زده به مقام آقای گلی لیگ دست یابند.رجب زاده و اولروم به ترتیب در تیم های ذوب آهن و ابومسلم فعالیت داشتند.

تیم های فولاد و راه آهن نیز به لیگ آزادگان سقوط کردند.

*لیگ برتر ۸۷–۱۳۸۶ (قهرمانی پرسپولیس)

هفتمین دوره جام خلیج فارس و بیست و پنجمین دوره لیگ فوتبال کشور عزیزمان ایران بود که در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ برگزار شد.پرسپولیس تهران توانست در این دوره از لیگ برتر فوتبال کشورمان تنها با اختلاف یک امتیاز نسبت به تیم رده دومی سپاهان به قهرمانی برسد .در این جدول بنا بر این بود که کلوب پرسپولیس ۶۵ امتیاز داشته باشد ولی به خاطر شکایت طلب کاران کلوب فیفا دستور بر کسر ۶ امتیاز از این تیم را صادر کرد و این دستور نیز عملی شد.

باشگاه سپاهان اصفهان هم در اصل ۶۱ امتیاز داشت، ولی از طرف کمیته انضباطی لیگ برتر سه امتیاز از این تیم کسر شد.

در این فصل محسن خلیلی از تیم پرسپولیس و هادی اصغری از تیم راه آهن توانستند به صورت برابر به مقام آقای گلی لیگ با ثبت ۱۸ گل زده دست یابند.

*لیگ برتر ۸۸–۱۳۸۷ ( قهرمانی استقلال تهران)

در این فصل از فوتبال کشورمان تیم استقلال تهران توانست جایگاه قهرمانی را از رقیب دیرینه خود یعنی تیم پرسپولیس تهران باز بعد گیرد .نکته قابل توجه این است تیم ذوب آهن و استقلال هر دو ۶۶ امتیازی بودند ولی استقلال پایتخت کشور عزیزمان ایران تفاضلی بهتر نسبت به تیم ذوب آهن داشت به همین علت قهرمان لیگ برتر شد.

در این دوره از لیگ برتر آرش برهانی توانست با ۲۰ گل زده از تیم استقلال پایتخت کشور عزیزمان ایران آقای گل لیگ برتر کشورمان شود.

همچنین تیم‌های پیام مشهد ، داماش گیلان و برق شیراز نیز از این لیگ به لیگ آزادگان سقوط کردند.

*لیگ برتر ۸۹–۱۳۸۸ ( قهرمانی سپاهان)

در این دوره از لیگ برتر کشورمان تیم سپاهان اصفهان توانست با ۶۷ امتیاز به قهرمانی لیگ برتر برسد.

سه تیم مقاومت ابومسلم و استقلال اهواز نیز از این لیگ به لیگ آزادگان سقوط کردند.

همچنین عماد رضا از تیم سپاهان توانست به مقام آقای گلی لیگ برتر کشورمان دست یابد.

جهت نخستین بار در این لیگ تاریخ مسابقه های از پیش اعلام شده است بود.

*لیگ برتر ۹۰–۱۳۸۹ ( قهرمانی سپاهان)

این بار باز هم تیم سپاهان توانست به مقام قهرمانی لیگ برتر کشورمان دست یابند.

گفتنی است رضا نوروزی از تیم فولاد توانست با ۲۴ گل زده به مقام آقای گلی لیگ برتر کشورمان رسید و تاکنون هیچکس نتوانسته رکورد گلزنی او در یک فصل را بشکند.

همچنین تیم های پاس همدان ، پیکان و استیل آذین نتوانستند در لیگ برتر نتیجه مطلوب را به دست آورند، بدین‌ ترتیب به لیگ آزادگان سقوط کردند.

*لیگ برتر ۹۱–۱۳۹۰ ( قهرمانی سپاهان)

سپاهان اصفهان توانست جهت سومین بار پیاپی به مقام قهرمانی لیگ برتر کشورمان دست یابد. گفتنی است در این لیگ صدر نشین ها امتیازهای بسیار نزدیکی نسبت به یکدیگر داشتند به گونه ای که تیم سپاهان با ۶۷ امتیاز قهرمان ، تیم تراکتورسازی با ۶۶ امتیاز و ۲۵ تفاضل گل دوم شد. همچنین تیم استقلال تهران با ۶۶ امتیاز و ۲۴ تفاضل گل به مقام سومی دست یافت.

کریم انصاری‌فرد نیز با ۲۱ گل زده استاز تیم سایپا توانست مقام آقای گلی لیگ برتر کشورمان را کسب کند.

همچنین تیم‌های شهرداری تبریز و شاهین بوشهر و مس سرچشمه به لیگ آزادگان سقوط کرد.

*لیگ برتر ۹۲–۱۳۹۱ ( قهرمانی استقلال تهران)

این فصل استقلال تهران توانست با ۶۷ امتیاز به مقام قهرمانی لیگ برتر کشورمان دست یابد.

همچنین تیم‌های آلومینیوم هرمزگان ، نفت آبادان با پیکان و گهر دورود به لیگ آزادگان سقوط کردند.

گفتنی است سید جلال رافخایی از تیم ملوان توانست با ۱۹ گل زده به عنوان آقای گلی لیگ برتر کشورمان برسد.

*لیگ برتر ۹۳–۱۳۹۲ ( قهرمانی فولاد)

در این دوره از لیگ برتر کشورمان تیم فولاد خوزستان توانست به مقام قهرمانی لیگ برتر کشور دست یابد.

در ادامه ولی تیم‌های مس کرمان ، داماش گیلان و فجرسپاسی به لیگ آزادگان سقوط کردند.

کریم انصاری فرد از تیم تراکتورسازی توانست با ۱۴ گل زده به مقام آقای گلی لیگ برتر کشورمان دست یابند.

*لیگ برتر۹۴–۱۳۹۳ (قهرمانی سپاهان)

تیم سپاهان اصفهان این بار هم توانست به مقام قهرمانی برسد. این تیم با کسب ۶۹ امتیاز و مسابقه بسیار زیاد با دو تیم نفت تهران و تراکتورسازی که تنها یک امتیاز کمتر داشتند در نهایت به مقام قهرمانی لیگ برتر کشورمان دست یافت .

لوسیانو ادینیهو از تیم تراکتورسازی نیز در این فصل توانست با مجموع ۲۰گل زده به مقام آقای گلی لیگ دست یابد.

در انتهای جدول ولی داستان کمی پیچیده تر بود.۲ تیم پیکان و نفت مسجد سلیمان به طور مستقیم به لیگ دسته اول سقوط کردند و همچنین تیم استقلال خوزستان در یک مسابقه پلی آف جهت ماندن در لیگ به مصاف مس کرمان از لیگ دسته اول رفت که در نهایت با یک بازی نیمه تمام و یک برد استقلال خوزستان در نهایت تیم خوزستانی در لیگ برتر ماند.

*لیگ برتر۹۵–۱۳۹۴ (قهرمانی استقلال خوزستان)

تیم استقلال خوزستان در این فصل با امتیازی برابر نسبت به تیم رده دومی پرسپولیس ولی با تفاضل ۳ گل زیاد به مقام قهرمانی لیگ برتر کشرومان رسید.گفتنی است تیم استقلال خوزستان که فصل پیش در یک پی آف با حواشی بالا در لیگ برتر مانده بود اینبار به قهرمانی لیگ برتر رسید.

در پایین جدول هم دو تیم ریشه دار و پر سابقه ملوان و راه آهن ، به همراه تیم استقلال اهواز به لیگ آزادگان سقوط کردند.

تیم راه آهن در حال حاضر به علت بی کفایتی مسئولان تیم به لیگ دسته سه کشورمان سقوط کرده است.

آقای گل این فصل مهدی طارمی از تیم پرسپولیس با ۱۶ گل زده بود.

*لیگ برتر۹۶–۱۳۹۵ (قهرمانی پرسپولیس)

در این فصل از لیگ برتر کشورمان تیم پرسپولیس توانست با گرفتن نتیجه های بسیار خوب از همان ابتدای فصل خود را از دیگر تیم های صدر جدول جدا کرد و توانست به مقام قهرمانی لیگ برتر کشور گزینش شود.

همچنین تیم های صبای قم و ماشین سازی به لیگ آزادگان سقوط کردند.

مهدی طارمی هم جهت دومین سال پیاپی ۱۸ گل ،آقای گل لیگ برتر شد.

*لیگ برتر ۹۷–۱۳۹۶ (قهرمانی پرسپولیس)

تیم پرسپولیس باز هم با هدایت مرد کروات خود، برانکو همراه با اختلاف امتیاز زیاد و در مدت وقت ۵ هفته مانده به آخر لیگ برتر به مقام قهرمانی لیگ رسید .

همچنین دو تیم نفت تهران و مشکی پوشان به لیگ آزادگان سقوط کردند.

علی علیپور هم با ۱۹ گل زده از تیم پرسپولیس تهران آقای گل لیگ برتر شد.

انتهای پیام/

تحلیل و کندوکاو در ۱۷ دوره از لیگ برتر فوتبال ایران

واژه های کلیدی: لیگ قهرمانان آسیا | فولاد خوزستان | مقام قهرمانی | تیم سپاهان | پرسپولیس | استقلال | پرسپولیس | اختلافات | قهرمان | فوتبال | خوزستان

دیدگاه ها غیر فعال شده اند.

ناصر حجازی، مرد جذاب و فراموش نشدنی فوتبال

[ad_1] او را شبیه تیتو ویلاتوا به یاد نخواهیم آورد ...

خبر خوش جهت سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

[ad_1] نایب مدیر مجلس شورای اسلامی از شروع پرداخت مطالبات ...

پیروزی مقتدی صدر جایگاه کشور عزیزمان ایران در عراق را لرزاند؟

[ad_1] مسوول دفتر سیاسی جریان صدر می گوید: جمهوری اسلامی ...

ظاهر متفاوت ستاره‌ها با موهای طبیعی‎شان

[ad_1] ستاره ها مدام در حال تغییر ظاهر خود هستند. ...

توييتر ما

RSS not configured

حاميان ما