آمار نشست و برخاست‌ هواپیما‌ها در فرودگاه‌های کشور در سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد که اضافه شدن هواپیماهای کوچک و منطقه‌ای به ناوگان هواپیمایی ایران  به شمار می‌رود، موجب رشد استفاده از فرودگاه‌های کوچک در کشور شد.

خرید هواپیماهای تازه به فرودگاه‌های کوچک کشور عزیزمان ایران رونق داد

آمار نشست و برخاست هواپیما ها در فرودگاه های کشور در سال ۱۳۹۶ نشان می دهد که اضافه شدن هواپیماهای کوچک و منطقه ای به ناوگان هواپیمایی کشور عزیزمان ایران به شمار می رود، موجب رشد استفاده از فرودگاه های کوچک در کشور شد.

رونق فرودگاه های کوچک کشور عزیزمان ایران در پی خرید هواپیماهای جدید

به نقل از وزارت راه و شهرسازی، بعد از اجرای برجام، در مسیر نوسازی و گسترش ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، خرید ۲۰ فروند هواپیمای منطقه ای کوچک با حق گزینش ۲۰ فروند دیگر نیز در دستور کار قرار گرفت.

عبارات مهم : هواپیماهای خریداری شده – ورود هواپیما هدف از خرید این هواپیما ها که از نوع ATR۷۲-۶۰۰ بودند، گسترش پروازهای منطقه ای کشور عزیزمان ایران و راه اندازی فرودگاه های کوچک کشور بود.

پیش از خرید این هواپیما ها، تعداد کمی هواپیمای منطقه ای و کوتاه برد در ناوگان شرکت های هواپیمایی کشور حضور داشت که هر چند بعضی پروازهای محلی را انجام می دادند، ولی توان تامین تقاضای موجود در بازار پروازهای منطقه ای کشور عزیزمان ایران را نداشتند.

اردیبهشت سال گذشته چهار فروند ای. تی . آر جهت نخستین بار به ناوگان کشور عزیزمان ایران ایر پیوستند. بعد از آن و به تدریج چهار فروند دیگر نیز وارد کشور شدند تا این هواپیما ها صنعت هوانوردی داخلی کشور عزیزمان ایران را رونق دهند.

ایران ایر با استفاده از این هواپیما ها توانست مسیرهای تازه پروازی راه اندازی کرده، مقاصد جدیدی را به فهرست مقاصد خود اضافه کند. سنندج، ابوموسی، ساری، جهرم، خوی، پارس آباد مغان، بندرلنگه، ابوموسی و کلاله از جمله این مقاصد بودند.

همچنین مسیرهای استانی کشور عزیزمان ایران ایر نیز با ورود ای. تی . آر ها رونق بیشتری گرفتند. بندرعباس به عنوان قطب جنوب کشور کشور عزیزمان ایران ایر گزینش شد و دو فروند ای. تی . آر در این فرودگاه مستقر شدند.

پرواز میان شهرهایی چون رشت، تبریز. ارومیه، اصفهان، شیراز، مشهد، کرمان و زاهدان نیز زیاد کردن یافت.

*رشد فرودگاه های کوچک

با مراجعه به آمار نشست و برخاست هواپیما ها در سال ۱۳۹۶ که به وسیله شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی کشور عزیزمان ایران انتشار شده، می توان دریافت که عملیات پروازی در بسیاری از فرودگاه های کوچک بعد از ورود هواپیماهای تازه هواپپیمایی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران رشد قابل ملاحظه ای داشته هست.

به عنوان مثال، بعد از شروع پروازهای کشور عزیزمان ایران ایر به پارس آباد مغان در تاریخ ۱۳ بهمن ۲۴ سورتی پرواز در سال ۹۶ از این فرودگاه انجام شد و باعث شد که فعالیت فرودگاه بعد از ۵ سال از سر گرفته شود. با شروع پرواز به فرودگاه جهرم، تعداد نشست و برخاست هواپیما ها در این فرودگاه از ۲ سورتی در سال ۹۵ به ۵۸ سورتی در سال ۹۶ زیاد کردن پیدا کرد.

همچنین نشست و برخاست این هواپیما ها در فرودگاه اراک، تعداد نشست و برخاست را از ۲۲۴ سورتی در سال ۹۵ به ۳۰۰ سورتی در سال ۹۶ رساند و با رشد ۳۴ درصدی مواجه کرد.

همچنین کشور عزیزمان ایران ایر با استفاده از این هواپیما ها، پرواز به فرودگاه های شمالی کشور را گسترش داد. تعداد پروازهای هفتگی به فرودگاه های رشت و گرگان زیاد کردن پیدا کرد و پرواز به فرودگاه های رامسر، دشت ناز ساری و نوشهر مجددا از سر گرفته شد.

سال گذشته نشست و برخاست در فرودگاه سردار جنگل رشت ۱۸ درصد و در فرودگاه گرگان ۴۸ درصد رشد داشته هست. این ارقام جهت فرودگاه های ساری و نوشهر به ترتیب ۹ درصد و ۶۸ درصد بوده اند. نشست و برخاست در فرودگاه رامسر نیز ۹۲ درصد رشد داشته هست.

ورود ای. تی . آر ها جهت مناطق جنوبی کشور نیز خوش یمن بوده هست. در سالی که گذشت، نشست و برخاست در فرودگاه بندرعباس ۱۴ درصد نسبت به سال پیش از آن رشد داشته است و این رشد را می توان ناشی ازز تبدیل شدن این فرودگاه به قطب جنوب کشور دانست.

دو فروند ای. تی . آر که در این فرودگاه مستقر هستند، پروازهای منظمی را به مقاصدی چون کیش، شیراز، بوشهر، ابوموسی، بندرلنگه، کرمان، چابهار و زاهدان انجام دادند.

در این میان فرودگاه های کوچک بیش از سایر فرودگاه ها منتفع شدند. به عنوان مثال فرودگاه ابوموسی رشد ۹۲ درصدی و فرودگاه چابهار رشد ۱۰ درصدی را در تعداد نشست و برخاست هواپیما ها تجربه کردند.

فرودگاه های زاهدان، کرمان و بوشهر نیز به ترتیب به رشد ۷، ۲۸ و ۲۸ درصدی در تعداد نشست و برخاست دست یافتند.

هم اکنون ۵۵ فرودگاه عملیاتی در کشور وجود دارد، ولی ناوگان هوایی کشور جهت خدمت رسانی به همه این فرودگاه ها کافی نیست.

ورود هشت فروند ای. تی . آر تاکنون گام بزرگی جهت بهره برداری از این فرودگاه ها محسوب می شود. بی شک با ورود باقی هواپیماهای خریداری شده است از این نوع، می توان به رونق پروازهای محلی و منطقه ای امیدوار بود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ilna.ir

خرید هواپیماهای تازه به فرودگاه‌های کوچک کشور عزیزمان ایران رونق داد

واژه های کلیدی: هواپیماهای خریداری شده | ورود هواپیما | خرید هواپیما | ایران ایر | هواپیما | فرودگاه | زاهدان | هواپیما | فرودگاه | کرمان | پرواز

دیدگاه ها غیر فعال شده اند.

توييتر ما

RSS not configured

حاميان ما