فرش میرزا کوچک جنگلی به‌ مناسبت هفته میراث‌فرهنگی در موزه فرش ایران، با قدمت ۱۱۰ سال رونمایی می‌شود.

رونمایی از فرش میرزا کوچک جنگلی در موزه فرش کشور عزیزمان ایران

به گزارش حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ به‌ مناسبت هفته میراث‌ فرهنگی و در موزه فرش ایران، از فرشی با قدمت حدود ۱۱۰ سال مزین به تصویر میرزا کوچک جنگلی رونمایی می‌شود.

این فرش که تخمین زده می‌شود بین سال‌های ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ خورشیدی و در وقت حیات میرزا کوچک، رهبر جنبش جنگل در گیلان (۱۲۹۷ تا ۱۳۰۰) بافته شده است باشد، منقش به تصویر میرزا کوچک جنگلی و در قابی از شعر به خط نستعلیق مزین است.

بافنده این فرش فردی بنام «ملا محمود مدیحی» از مدیحه‌سرایان و فرشبافان کاشان بوده و اشعاری را که خود در وصف این آزادیخواه سروده، دور تا دور این فرش بافته هست. ابعاد این فرش، ۲ ٫ ۲۰ در ۱ ٫ ۳۰ سانتی‌متر است و هم‌اکنون متعلق به یک ایرانی مقیم استرالیا بنام کرکی است.

رونمایی از فرش میرزا کوچک جنگلی در موزه فرش کشور عزیزمان ایران

توفیق هاشم‌پور سبحانی استاد ادبیات در مراسم رونمایی این فرش نفیس که به همت شرکت میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری پایتخت کشور عزیزمان ایران و موزه فرش کشور عزیزمان ایران برگزار می‌شود، شعرهای بافته فرش را قرائت خواهد کرد و سروش اکبرزاده، دبیر اجرایی سلسله همایش‌های نهضت جنگل در رشت، اطراف اهداف و آرمان‌های این جنبش مردمی به رهبری میرزا کوچک جنگلی صحبت می‌کند.

یک مجموعه دار شخصی گیلانی قرار است این فرش نفیس را خریداری و به گیلان باز گرداند.

آئین رونمایی از این فرش نفیس روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ساعت ۱۴ در موزه فرش کشور عزیزمان ایران (تهران، ضلع شمالی پارک لاله) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

فرش میرزا کوچک جنگلی به‌ مناسبت هفته میراث‌فرهنگی در موزه فرش ایران، با قدمت ۱۱۰ سال رونمایی می‌شود.

فرش میرزا کوچک جنگلی در موزه فرش کشور عزیزمان ایران رونمایی می شود

واژه های کلیدی: گردشگری | ایرانی | رونمایی | همایش | تصویر | ایران | موزه | میراث فرهنگی


بازدید مطلب:
1

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

دیدگاه ها غیر فعال شده اند.

توييتر ما

RSS not configured

حاميان ما