مسوول دفتر سیاسی جریان صدر می گوید: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران کشور همسایه ماست و با هم منافع یکسان تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری داریم.

پیروزی مقتدی صدر جایگاه کشور عزیزمان ایران در عراق را لرزاند؟

مسوول دفتر سیاسی جریان صدر می گوید: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران کشور همسایه ماست و با هم منافع یکسان تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری داریم.

مقتدی صدر میل به تعامل با کشور عزیزمان ایران دارد، ولی نوع دوستی و کنش او با دیگران متفاوت است

شرایط سیاسی عراق بعد از انتخابات و مشخص شدن نتیجه های آن روند پیچیده ای را به خود گرفته هست. هر چند این انتخابات در عراق نخستین حضور مردم کنار صندوق های رای بعد از خروج داعش است اما، پیروزی جریان صدر نیز معادلات را به هم ریخته است.

عبارات مهم : مقامات آمریکا – سردار سلیمانی انتخابات پارلمان در عراق با همکاری و اقبال گسترده مردم مواجه نشد و این علت قاطعی جهت اعتراض مردم عادی به شخصیتهای مسلط بر قدرت و دولت و در نهایت، ناامیدی از قدرت انها جهت ایجاد تغییرات از طریق انتخابات است.

در این بین، نشانه ای دال بر تشکیل ائتلافی گسترده که راه بر نقش مقتدی صدر در تشکیل دولت تازه سد کند، دیده نمی شود.

برخی ناظران عقیده دارند پیشتازی جریان سائرون به رهبری صدر، جایگاه کشور عزیزمان ایران در بغداد را لرزاند، ولی واقعیتی که وجود دارد آن است که تمام دولتهایی که در عراق بعد از حمله آمریکا در سال ۲۰۱۳ روی کار آمدند، غیرمستقیم زاده نوعی تفاهم بین قدرت های خارجی حاضر در این کشور بوده اند.

چشم ها به مقتدی و کشور عزیزمان ایران دوخته شده است است

هرچند بعضی تلاش ها جهت شکراب کردن رابطه جریان صدر با کشور عزیزمان ایران از همان ساعات نخست پیروزی در انتخابات عراق شروع شد ولی مقتدی صدر و همراهانش تا کنون دست رد به این فشارهای داخلی و خارجی زده اند.

در این رابطه ضیاء الاسدی مسوول دفتر سیاسی جریان صدر عراق به رهبری مقتدی صدر در گفتگو با شبکه المیادین درخصوص اظهارت اخیر مقامات آمریکایی در مورد کشور عزیزمان ایران گفته است« جریان صدر و سایر شرکای عراقی، این همه مبارزه و فداکاری نکردند که امروز بخواهند سرتسلیم در برابر امیال و خواسته های آمریکا فرود آورند.»

مسوول دفتر سیاسی جریان صدر می گوید«جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران کشور همسایه ماست و با هم منافع یکسان تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری داریم و ما هرگز دیکته های دیگران را در این خصوص نخواهیم پذیرفت.»

الاسدی البته این را هم تاکید کرده است که« سیاست عراق باید تنها بر اساس یک معیار تعیین شود و آن منافع عراق و نیز منافع کشورهای همسایه و داشتن روابط متوازن با آنهاست و پذیرش خواسته های آمریکا جایگاهی جهت ما ندارد.همه می دانند که خواسته ها و امیال آمریکا حد و مرزی ندارد و نه تنها ربطی به منافع ملت ها ندارد بلکه حتی گاهی مخالف منافع خود ملت آمریکا و تنها در جهت منافع شرکت های تولید اسلحه و نفت و لابی صهیونیستی است.»

پیروزی مقتدی صدر جایگاه کشور عزیزمان ایران در عراق را لرزاند؟

نگاه مقتدی صدر به رابطه با ایران

سیدمقتدی صدر، حداقل دو بار تاکید کرده که کشور عزیزمان ایران را دوست می داند نه دشمن. یک بار همین چند روز قبل، هنگامی گفت تمامی کشورهای همجوار با عراق، دوست عراق هستند نه دشمنش. بار دیگر هم در قالب بیانیه ۲۹ ماده ای جهت آشتی ملی در سال ۹۵ که خواستار خروج دوست (ایران) و دشمن (آمریکا) از عراق شد. تلقی دوستی او البته متفاوت از دیگران است.

ایران در کنار عراق خواهد ماند اگر…

روند گزینش نخست وزیر که دیدارها و رایزنی بین گروهها از هم اکنون شروع شده، تا سه الی چهار ماه آینده ادامه خواهد داشت. با اینکه بعضی نامها جهت پست نخست وزیری مطرح است ولی گزینش وزرا و پستهای کلیدی نیز از موضوعاتی است که در هفته ها و ماههای اینده روی آن بحث خواهد شد تا نتیجه مورد نیاز بدست بیاید.

در این بین بازیگران منطقه ای و بین المللی از جمله عربستان، ایران، امریکا و حتی روسیه تلاش دارند روی این رایزنی ها تاثیر بگذارند. ولی چیزی که مشخص است این است که نوع روابط کشور عزیزمان ایران با عراق با روابط دیگر کشورها با این کشور متفاوت است.

ایران نه تنها به دنبال سهم خواهی و دخالت نیست بلکه آن چه در دوره قبل از انتخابات دیدیم، حاضر است در کنار عراقی ها با داعش بجنگد. نوع حضور سردار سلیمانی در عراق در جهت ثبات عراق و کمک به روند این عنوان هست. این روند را در تاثیر سردار سلیمانی جهت گذشت از بحران همه پرسی اقلیم کردستان مشاهده کردیم. حال اگر مقتدی صدر این درخواست را داشته باشد کشور عزیزمان ایران همچنان در کنار ان هست، در غیر این صورت همسایه دوست و برادر عراق خواهد ماند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: namehnews.ir

واژه های کلیدی: مقامات آمریکا | سردار سلیمانی | انتخابات | پیروزی | آمریکا | سیاسی | ایران | خبر

دیدگاه ها غیر فعال شده اند.

توييتر ما

RSS not configured

حاميان ما