مستند پرتره «اکبر آقا، آکتور صدا» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی، با تجلیل از اکبر منانی رونمایی شد.

گویندگی صبر و حوصله می‌خواهد ، گوینده «پوارو» تجلیل شد/ منانی

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ مراسم رونمایی از مستند «اکبر آقا، آکتور صدا» به تهیه کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی و پاسداشت استاد اکبر منانی (نویسنده، دوبلور و گوینده پیشکسوتِ) شب گذشته شنبه، ۸ اردیبهشت با حضور علاقمندان و جمعی از صورت های معروف عرصه دوبله و گویندگی در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.

در این مراسم اکبر منانی، شوکت حجت، منوچهر آذری، فریدون اسماعیلی، بیژن علیمحمدی، رضا الماسی، تورج مهرزادیان، مهین برزویی، نرگس فولادوند، ناهید شعشعانی، افشین زی نوری، محمود قنبری، همت موسیوند، حسن کاخی، شهراد بانکی، جواد پزشکیان، غلامرضا صادقی، رهبر نوربخش، ابوالحسن تهامی، ژرژ پطروسی سیامک اطلسی، بابک اشکبوس، مینا قیاس پور، مریم شاهرودی، آرزو روشناس، مریم بنایی، امیرصالح کسروی، سیما رستگاران، شایان شام بیاتی، محمد بهاریان، محمد علی جان پناه، کسری کیانی، امید بهرام کاویان پور، عباس مطمئن زاده، نسرین اسنجانی، سحر صامیان، امیرمنوچهری، حسین بیگی ، الهام جعفرنژاد، مریم رادپور، صنم نکو اقبال ، سلیم غفوری (مدیر شبکه مستند سیما ) و ابوالفضل توکلی (کارگردان مستند) حضور داشتند.

غفوری در این مراسم با قدردانی از حضور صورت های معروف و پیشکسوتان هنر دوبله گفت: حضور ما جهت پاسداشت و تقدیر ازهنر استاد ارجمند اکبر منانی است که خیلی از خاطرات کودکیمان با صدای زیبای ایشان شکل گرفته است.

گویندگی صبر و حوصله می‌خواهد ، گوینده «پوارو» تجلیل شد/ منانی

وی افزود: هنر استاد منانی یادآور بسیاری از کارتون های کودکی ماست و صدای زیبای ایشان لذت تماشای بسیاری از فیلمهای ماندگار تلویزیون را برایمان چند برابر می کرد.

نقش اثر گذار دوبله در دوام زبان فارسی

مدیر شبکه مستند سیما گفت: هنر ایشان و سایر صورت های معروف دوبله در دوام زبان فارسی تاثیر بسزایی داشت و صدای آنها دیدن برنامه ها را جهت ما دلنشین کرده است و باعث شده است زبان شیوای فارسی جهت ما دلنشین تر شود.

وظیفه ماست که از صورت های معروف دوبله قدردانی کنیم

سلیم غفوری اضافه کرد: وظیفه ما این است که از این عزیزان تقدیر و تقدیر کنیم، این هفتمین برنامه ای است که جهت پاسداشت صورت های معروف دوبله برگزار کردیم و امیدوارم بتوانیم این روند را همچنان ادامه دهیم تا تقدیر بسیار کوچکی جهت تلاش چندین دهه آن‌ها باشد.

مستند پرتره «اکبر آقا، آکتور صدا» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی، با تجلیل از اکبر منانی رونمایی شد.

وی گفت: به نمایندگی از همه عزیزانی که در این جلسه حضور پیدا کردند مراتب تقدیر خالصانه خودم را تقدیم استاد منانی می کنم و اگر خدا بخواهد سایه ایشان بر سر هنر دوبله مستدام باشد

چه خوب است که رسانه ها قبل از فوت صورت های معروف به یاد آنها باشند

اکبر منانی نیز در این مراسم در سخنانی گفت: از نظر اخلاقی می خواهم از همه همکاران و دوستانم تقدیر کنم که در این مراسم حضور یافتند. من از این همه محبت دوست دارم اشک شوق بریزم.

وی ادامه داد: شاید باور نکنید من بعد از حدود ۶۰ سال کار نخستین بار است که در چنین جلسه ای حضور پیدا می کنم و این همه مشتاق می بینم.

این دوبلور گفت: باید یادی کنم از درگذشتگان مرحوم بهرام زند، عطالله کاملی، منوچهر نوذری و خیلی ها که در این حرفه به من کمک کردند و چه خوب است که رسانه ها قبل از اینکه صورت های معروف فوت کنند، به یاد آنها باشند.

دوبلور شخصیت پوآرو اظهار کرد: به اعتقاد من از بالاترین هنرها گویندگی هست، من به گویندگی بسیار اعتقاد دارم و حدود ۶۰ سال از عمرم در همین راه بوده و به چیز دیگری فکر نکردم؛ به صورت ۲۴ ساعته کار می کردم. دوستان می دانند تا ۱۱ شب دوبله کار می کردم و بعد از ۱۱ شب تا ۶ صبح به رادیو می رفتم.

منانی گفت: دوبله جایگاه بسیار مهمی دارد؛ ولی متاسفانه رسانه ها کمتر به آن می پردازند. اوایل انقلاب وقت مدیریت محمد هاشمی بر صدا و سیما من مسئولیت گویندگی خبر را بر عهده داشتم و ماموریت یافتیم تعدادی گوینده پیدا کنیم. چند نفر پذیرفته شدند که دلیلش دوبلور بودنشان بود، یعنی اینقدر دوبله جایگاه داشت.

گویندگی صبر و حوصله می‌خواهد ، گوینده «پوارو» تجلیل شد/ منانی

وی همچنین به یک مراسم تجلیل در شهرستان اشاره و بیان کرد: خاطره ای از یک تجلیل در شهرستان دارم که از شدت جمعیت ما نمی توانستیم وارد سالن شویم و به کمک پلیس وارد شدیم. این خاطره را گفتم تا بدانید دوبله چقدر جهت مردم اهمیت دارد.

گوینده باید در دل مردم باشد

منانی اضافه کرد: آقای توکلی چندین سال به من پیشنهاد می داد که از من فیلم مستند بسازد و من دوست نداشتم. یک دلیلش این بود که فکر می کردم گوینده باید در دل مردم باشد و هنرپیشه و مجری نیست که با او مصاحبه شود. من امیدوارم زیاد به این نسل پیگیری شود چون اینها قوم مظلومی هستند.

دوبلورها قوم مظلومی هستند

مستند پرتره «اکبر آقا، آکتور صدا» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی، با تجلیل از اکبر منانی رونمایی شد.

منانی با بیان اینکه گوینده باید هر لحظه در دل مردم باشد، گفت: توصیه ام به همکاران این بوده که هر لحظه با مردم باشند. گویندگی و دوبلوری صبر و حوصله می‌خواهد. امیدوارم زیاد به این نسل پیگیری شود چون قوم مظلومی هستند.

گوینده شخصیت زبل خان گفت: بعد از انقلاب همه چیز پیشرفت کرد و تنها چیزی که در برابر آن کوتاه آمدند گویندگی در رادیو و تلویزیون هست. گویندگی صبر و حوصله می خواهد امروز افراد نیامده می خواهند رل بگویند، من چهار سال پشت درهای رادیو بودم. ما ۴۰ نفر بودیم که سراغ دوبله آمدیم و از آنها فقط من ماندم.

وی اضافه کرد: لقب آکتور صدا را مرحوم کاملی به من داد و می گفت چقدر خستگی ناپذیر هستم.

وی با اشاره به کتاب خود در حرفه دوبله گفت: کتابم گردآوری مطالب مربوط به دوبله است و خیلی ها را علاقه مند به این حرفه کرده است و راهگشایی شد جهت دوستانی که دغدغه دوبله و گویندگی داشتند.

گویندگی صبر و حوصله می‌خواهد ، گوینده «پوارو» تجلیل شد/ منانی

تولید مجموعه مستندهای دوبلورها کارستان صداوسیماست

ابوالحسن تهامی، مدیر دوبلاژ نویسنده و دوبلور پیشکسوت دیگر سخنران این مراسم نیز گفت: منانی هنرمندی چند وجهی هست، او گوینده خبر، دوبلور و نویسنده‌ است و وصف هنر ایشان در یک کلام و دو کلام نمی گنجد، چه بهتر بنشینیم و آنچه آقای توکلی و دوستانشان اندیشیدند را تماشا کنیم.

او ادامه داد: تولید مجموعه مستندهای دوبلورها که آقای غفوری مدیر شبکه مستند دستورش را داده است کارستان صداوسیماست و همه ما هم سپاسگزار اقدام به جا و ابتکار ایشان هستم.

تهامی سپس به پاس سالها تلاش صادقانه در عرصه دوبله شاخه گلی را به اکبر منانی تقدیم کرد.

وظیفه خود دیدم مستند استاد منانی را بسازم

ابوالفضل توکلی، کارگردان مستند «اکبرآقا، آکتور صدا» در ادامه گفت: پیش تولید این مستند زیاد طول کشیده هست؛ چون بهمن ۹۴ پیشنهاد ساخت مستند را به ایشان دادیم ولی نپذیرفتند. وظیفه خود دانستم که اصرار کنم تا این مستند ساخته شود.

او ادامه داد: همه کارگردانی لحظه پشت دوربین بودن نیست. جلب رضایت صورت های معروف کار سختی هست. آقای منانی هنگامی درخواست ما را پذیرفت بلافاصله نخستین جلسه را فیلمبرداری کردیم. چون کم در برابر دوربین رفته بودند باز پشیمان شدند. سپس پیشنهاد دادند به اصفهان برویم. رفتیم و او هم به ما اطمینان کرد.

توکلی گفت: هرکسی من را دید پرسید از بهرام زند فیلمی ساخته‌ای؟ ولی گفتم متاسفانه شرایطش به وجود نیامد.

تهیه کننده و کارگردان «اکبر آقا آکتور صدا» تصریح کرد: از بسیاری از اساتید که راه را جهت ما باز می‌کنند تا این فیلم‌ها را به عالی ترین شکل بسازیم، تقدیر می‌کنم.

گفتنی هست؛ «اکبر آقا، آکتور صدا» در انتهای این مراسم نمایش داده شد. مستند پرتره ای که قرار است جهت نخستین بار روز چهارشنبه، ۱۲ اردیبهشت ساعت ۲۱ از شبکه مستند پخش شود.

انتهای پیام/

اکبر منانی تجلیل شد

واژه های کلیدی: گویندگی | گوینده | مستند | رادیو | دوبله | رادبو |

دیدگاه ها غیر فعال شده اند.

توييتر ما

RSS not configured

حاميان ما